AYSO - Youth Soccer for Cedar Rapids, Marion, Mount Vernon, Vinton, Robins, Hiawatha

 

Like us on Facebook!

 

Schedules

Playoffs schedule has been posted!
(updated 5/13/2022 10:08 PM)

Teams in the 10U, 12U, 14U and U15 divisions will by playing playoffs games on
             Thursday June 2, Friday June 3, Saturday June 4 and Sunday June 5.
Each team is scheduled to play 3 pool games. These games have been added to the schedule.
The best ranked teams after pool play will advance to the finals. The finals will be played at 3:30 PM (boys) and 5:20 PM (girls) on Sunday June 6. Rules and other details are posted on the Playoffs page.

 

Download schedule to Excel spreadsheet

Spring 2022

Team Coach Phone Team Referee
8UG-1-1Eric Riederer 319-651-8505
8UG-1-2Dustin Bumgarner 920-445-9244
8UG-1-3Enrique Garcia 319-270-9389
8UG-1-4Chad Erickson *319-310-5436
8UG-1-5Alika Clissold 414-391-5920
8UG-1-6Margaret Limkemann 319-241-2863
8UG-1-7Langdon Olson 515-868-2301
8UG-1-8Matthew Cook 319-721-0029
8UG-2-10Derek Meier 319-321-4990
8UG-2-9Seth Giddings 319-651-9886
8UG-3-11Adam Christy 319-325-2950
8UG-5-12Laura Furne 515-341-4805
8UG-6-13Josh Reaktenwalt 713-447-4118
8UG-6-14Derrick Klever *563-920-6895
8UG-6-15Janmejay Tripathy 319-777-4333
8UG-VIN-16Alexa Schirm 319-241-1230
Date Time Field Home Team Coach Away Team Coach
Sat 04/16/2022Kids ZoneKids Zone


Kids Zone Awareness Day
Read more...
Sat 04/16/202209:30 AM108UG-1-7Langdon Olson8UG-1-5Alika Clissold
Sat 04/16/202209:30 AM118UG-VIN-16Alexa Schirm8UG-1-8Matthew Cook
Sat 04/16/202209:30 AM148UG-2-9Seth Giddings8UG-1-1Eric Riederer
Sat 04/16/202212:00 PM118UG-1-3Enrique Garcia8UG-2-10Derek Meier
Sat 04/16/202201:30 PM98UG-3-11Adam Christy8UG-5-12Laura Furne
Sat 04/16/202201:30 PM118UG-1-6Margaret Limkemann8UG-6-13Josh Reaktenwalt
Sat 04/16/202201:30 PM148UG-6-14Derrick Klever8UG-1-4Chad Erickson
Sat 04/16/202201:30 PM208UG-1-2Dustin Bumgarner8UG-6-15Janmejay Tripathy
Mon 05/02/202205:30 PM148UG-1-1Eric Riederer8UG-1-8Matthew Cook
Thu 05/05/202205:30 PM118UG-1-3Enrique Garcia8UG-1-5Alika Clissold
Thu 05/05/202205:30 PM128UG-3-11Adam Christy8UG-6-15Janmejay Tripathy
Thu 05/05/202205:30 PM148UG-6-14Derrick Klever8UG-6-13Josh Reaktenwalt
Fri 05/06/202205:30 PM118UG-2-9Seth Giddings8UG-5-12Laura Furne
Fri 05/06/202205:30 PM148UG-1-7Langdon Olson8UG-1-6Margaret Limkemann
Sat 05/07/202209:00 AM118UG-1-6Margaret Limkemann8UG-1-2Dustin Bumgarner
Sat 05/07/202209:00 AM148UG-6-14Derrick Klever8UG-1-7Langdon Olson
Sat 05/07/202210:30 AM98UG-6-15Janmejay Tripathy8UG-VIN-16Alexa Schirm
Sat 05/07/202210:30 AM118UG-2-10Derek Meier8UG-2-9Seth Giddings
Sat 05/07/202212:00 PM168UG-1-4Chad Erickson8UG-1-3Enrique Garcia
Sat 05/07/202201:30 PM128UG-1-5Alika Clissold8UG-3-11Adam Christy
Sat 05/07/202201:30 PM138UG-5-12Laura Furne8UG-1-1Eric Riederer
Sat 05/07/202201:30 PM148UG-6-13Josh Reaktenwalt8UG-1-8Matthew Cook
Mon 05/09/202205:30 PM118UG-1-7Langdon Olson8UG-6-13Josh Reaktenwalt
Mon 05/09/202205:30 PM148UG-2-9Seth Giddings8UG-6-15Janmejay Tripathy
Tue 05/10/202205:30 PM118UG-1-1Eric Riederer8UG-2-10Derek Meier
Tue 05/10/202205:30 PM148UG-1-2Dustin Bumgarner8UG-6-14Derrick Klever
Thu 05/12/202205:30 PM118UG-VIN-16Alexa Schirm8UG-1-5Alika Clissold
Thu 05/12/202205:30 PM148UG-1-3Enrique Garcia8UG-1-6Margaret Limkemann
Fri 05/13/202205:30 PM118UG-1-8Matthew Cook8UG-5-12Laura Furne
Fri 05/13/202205:30 PM148UG-3-11Adam Christy8UG-1-4Chad Erickson
Sat 05/14/2022Kids ZoneKids Zone


Kids Zone Awareness Day
Read more...
Sat 05/14/202209:00 AM118UG-6-15Janmejay Tripathy8UG-1-1Eric Riederer
Sat 05/14/202210:30 AM118UG-1-4Chad Erickson8UG-VIN-16Alexa Schirm
Sat 05/14/202212:00 PM118UG-1-7Langdon Olson8UG-1-2Dustin Bumgarner
Sat 05/14/202212:00 PM148UG-1-6Margaret Limkemann8UG-3-11Adam Christy
Sat 05/14/202212:00 PM158UG-1-5Alika Clissold8UG-2-9Seth Giddings
Sat 05/14/202201:30 PM118UG-6-13Josh Reaktenwalt8UG-5-12Laura Furne
Sat 05/14/202201:30 PM148UG-6-14Derrick Klever8UG-1-3Enrique Garcia
Sat 05/14/202201:30 PM158UG-2-10Derek Meier8UG-1-8Matthew Cook
Mon 05/16/202205:30 PM118UG-1-5Alika Clissold8UG-6-14Derrick Klever
Mon 05/16/202205:30 PM148UG-1-4Chad Erickson8UG-1-6Margaret Limkemann
Tue 05/17/202205:30 PM158UG-1-8Matthew Cook8UG-3-11Adam Christy
Thu 05/19/202205:30 PM118UG-6-15Janmejay Tripathy8UG-1-7Langdon Olson
Thu 05/19/202205:30 PM218UG-5-12Laura Furne8UG-1-3Enrique Garcia
Thu 05/19/202205:30 PM238UG-2-10Derek Meier8UG-1-2Dustin Bumgarner
Fri 05/20/202205:30 PM118UG-6-13Josh Reaktenwalt8UG-2-9Seth Giddings
Fri 05/20/202205:30 PM148UG-1-1Eric Riederer8UG-VIN-16Alexa Schirm
Sat 05/21/202209:00 AM118UG-3-11Adam Christy8UG-6-14Derrick Klever
Sat 05/21/202210:30 AM118UG-5-12Laura Furne8UG-2-10Derek Meier
Sat 05/21/202210:30 AM148UG-2-9Seth Giddings8UG-1-4Chad Erickson
Sat 05/21/202212:00 PM108UG-1-1Eric Riederer8UG-1-5Alika Clissold
Sat 05/21/202212:00 PM118UG-1-2Dustin Bumgarner8UG-6-13Josh Reaktenwalt
Sat 05/21/202212:00 PM138UG-VIN-16Alexa Schirm8UG-1-6Margaret Limkemann
Sat 05/21/202201:30 PM148UG-1-8Matthew Cook8UG-6-15Janmejay Tripathy
Sat 05/21/202201:30 PM228UG-1-3Enrique Garcia8UG-1-7Langdon Olson
Tue 05/24/202205:30 PM98UG-1-2Dustin Bumgarner8UG-1-4Chad Erickson
Tue 05/24/202205:30 PM148UG-VIN-16Alexa Schirm8UG-2-10Derek Meier
Sat 06/04/202209:00 AM118UG-1-2Dustin Bumgarner8UG-1-3Enrique Garcia
Sat 06/04/202209:00 AM128UG-1-7Langdon Olson8UG-3-11Adam Christy
Sat 06/04/202209:00 AM148UG-6-15Janmejay Tripathy8UG-5-12Laura Furne
Sat 06/04/202210:30 AM118UG-1-5Alika Clissold8UG-1-8Matthew Cook
Sat 06/04/202210:30 AM148UG-1-4Chad Erickson8UG-1-1Eric Riederer
Sat 06/04/202212:00 PM118UG-1-6Margaret Limkemann8UG-2-9Seth Giddings
Sat 06/04/202212:00 PM198UG-6-13Josh Reaktenwalt8UG-2-10Derek Meier
Sat 06/04/202203:00 PM148UG-6-14Derrick Klever8UG-VIN-16Alexa Schirm
Team listed first ('Home Team') wears Jersey colorgreen jersey and Jersey colorgreen socks.
Other team ('Away Team') wears Jersey colorblue jersey and Jersey colorblack socks.