AYSO - Youth Soccer for Cedar Rapids, Marion, Mount Vernon, Vinton, Robins, Hiawatha

 

Like us on Facebook!

 

Region 1112 Playoffs, June 2 - June 5

  PDF document AYSO Region 1112 Playoffs Rules (Last updated: May 13, 2022)

 

Playoffs schedule and rules might change unitil the day prior to the start of the playoffs. Make sure to check this page regulary. 

UPDATES:
5/13/2022 Playoffs schedule posted.

Playoffs T-shirts!

Back by popular demand: Playoffs T-shirts! And they are cooler then ever before! Don't forget to stop by Playoffs Head Quarters for your playoffs t-shirt and other AYSO merchandise.

 

Playoffs Spring 2022

 
Pool A - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-1-06Nic Jaeger00000000
10UB-1-09Mike Meholensky00000000
10UB-1-02Nicole Aab00000000
10UB-4-24Jacob Deaton00000000
 
Pool B - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-6-20Abby Kray00000000
10UB-6-10Timothy White00000000
10UB-1-12Michelle Schmitt00000000
10UB-1-23Sean Poston00000000
 
Pool C - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-5-18Camron Tolley00000000
10UB-6-19Nathan Blomme00000000
10UB-5-17Mary Stubblefield00000000
10UB-1-21Nicholas Dean00000000
 
Pool D - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-3-15Quinn Arnold00000000
10UB-1-22David Hamm00000000
10UB-1-08Steven Meeker00000000
10UB-3-16Aaron Tank00000000
 
Pool E - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-1-11Aaron Schmidt00000000
10UB-2-14Marcus Ramirez00000000
10UB-1-04David DeLayo00000000
10UB-1-13Kelsey Worcester00000000
 
Pool F - 10U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UB-1-05David Howard00000000
10UB-1-07Dale Maxedon00000000
10UB-1-03Joel Carter00000000
10UB-VIN-01Emily Sexton00000000
 
Pool G - 10U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UG-1-01Amanda DeSalvo00000000
10UG-3-01Joe Lahart00000000
10UG-5-01Andre de Souza00000000
10UG-3-02Kassandra Todryk00000000
 
Pool H - 10U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UG-1-02Joel Carter00000000
10UG-1-03Stacy Feldman00000000
10UG-1-06Donnie Goddard00000000
10UG-1-05Peter Eko-Acquah00000000
 
Pool I - 10U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UG-2-01Ron Smith00000000
10UG-1-07Jennifer Morris00000000
10UG-1-04Jeremy Richert00000000
10UG-2-02Keli Onken00000000
 
Pool J - 10U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
10UG-VIN-01Payton Schirm00000000
10UG-4-01Jason Bielema00000000
10UG-1-08Matthew Vrba00000000
10UG-6-01Janice Phillips00000000
 
Pool K - 12U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UB-2-1Matthew Strouse00000000
12UB-1-5James Conklin00000000
12UB-5-2Jimmy Jensen00000000
12UB-1-8Jeff Farmer00000000
 
Pool L - 12U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UB-MTV-1Richard Lewis00000000
12UB-2-2Andrew Turner00000000
12UB-1-4Allen Diercks00000000
 
Pool M - 12U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UB-2-3Ron Smith00000000
12UB-5-1Randall Gass00000000
12UB-1-2Matt Mulnik00000000
12UB-1-1Jaclyn Hoke00000000
 
Pool N - 12U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UB-1-3Natasha Murdock00000000
12UB-6-1Nicole Aab00000000
12UB-1-7Katie Kascel00000000
12UB-1-6Ryan McDonald00000000
 
Pool O - 12U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UG-04-4Kara Lorenzo00000000
12UG-01-8Mohamed Ahmed00000000
12UG-02-5Elijah Abel00000000
 
Pool P - 12U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UG-02-6Jason Mueller00000000
12UG-04-3Jason Bielema00000000
12UG-01-10Kenneth Burnside00000000
 
Pool Q - 12U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
12UG-VIN-2Danielle Phippen00000000
12UG-ANA-1Phillip Embree00000000
12UG-06-7Douglas Phillips00000000
12UG-01-9Wade Shelton00000000
 
Pool R - 14U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
14UB-1Christa Kolbrak00000000
14UB-3Ashley Murdock00000000
14UB-MTVRichard Lewis00000000
 
Pool S - 14U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
14UB-ANAJoshua Breitbach00000000
14UB-1BNatasha Murdock00000000
14UB-4Randall Gass00000000
 
Pool T - 14U Boys
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
14UB-1ASeth Hoffman00000000
14UB-2Ron Smith00000000
14UB-5Ryan McMahan00000000
 
Pool U - 14U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
14UG-VIN-01Henk Rook00000000
14UG-MTV-01Joshua Ford00000000
14UG-05-01Mary Stubblefield00000000
14UG-03-01Joe Lahart00000000
 
Pool V - 14U Girls
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
14UG-01-01Zack Hofmann00000000
14UG-02-02Leo Buzalsky00000000
14UG-02-01Elijah Abel00000000
 
Pool W - 15U Coed
TeamCoachGames PlayedPointsWinsLossesTiesShutoutsGoals AllowedGoal Differential
15U-2Kenneth Burnside00000000
15U-1Chad Erickson00000000
15U-3Sara Nichols00000000
Date Time Field Home Team Coach Goals Away Team Coach Goals
Thu 06/02/2022Bye 14UB-1Christa KolbrakByeBye
Thu 06/02/2022Bye 12UB-2-1Matthew StrouseByeBye
Thu 06/02/2022Bye 14UG-VIN-01Henk RookByeBye
Thu 06/02/202205:30 PM212UB-1-4Allen Diercks12UB-2-2Andrew Turner
Thu 06/02/202205:30 PM312UG-VIN-2Danielle Phippen12UG-06-7Douglas Phillips
Thu 06/02/202205:30 PM412UG-02-6Jason Mueller12UG-01-10Kenneth Burnside
Thu 06/02/202205:30 PM610UB-6-10Timothy White10UB-1-23Sean Poston
Thu 06/02/202205:30 PM710UB-5-18Camron Tolley10UB-5-17Mary Stubblefield
Thu 06/02/202205:30 PM810UB-6-19Nathan Blomme10UB-1-21Nicholas Dean
Thu 06/02/202205:30 PM2510UB-1-06Nic Jaeger10UB-1-02Nicole Aab
Thu 06/02/202205:30 PM2610UB-1-09Mike Meholensky10UB-4-24Jacob Deaton
Thu 06/02/202205:30 PM2710UB-6-20Abby Kray10UB-1-12Michelle Schmitt
Thu 06/02/202205:30 PM2810UB-1-07Dale Maxedon10UB-VIN-01Emily Sexton
Thu 06/02/202205:30 PM2914UG-01-01Zack Hofmann14UG-02-01Elijah Abel
Thu 06/02/202206:50 PM312UG-04-4Kara Lorenzo12UG-02-5Elijah Abel
Thu 06/02/202206:50 PM412UG-ANA-1Phillip Embree12UG-01-9Wade Shelton
Thu 06/02/202206:50 PM512UG-01-8Mohamed Ahmed12UG-04-3Jason Bielema
Thu 06/02/202206:50 PM610UB-2-14Marcus Ramirez10UB-1-13Kelsey Worcester
Thu 06/02/202206:50 PM710UB-1-05David Howard10UB-1-03Joel Carter
Thu 06/02/202206:50 PM810UG-VIN-01Payton Schirm10UG-1-08Matthew Vrba
Thu 06/02/202206:50 PM2510UB-3-15Quinn Arnold10UB-1-08Steven Meeker
Thu 06/02/202206:50 PM2610UB-1-22David Hamm10UB-3-16Aaron Tank
Thu 06/02/202206:50 PM2710UB-1-11Aaron Schmidt10UB-1-04David DeLayo
Thu 06/02/202206:50 PM2914UB-1BNatasha Murdock14UB-2Ron Smith
Thu 06/02/202206:50 PM3115U-2Kenneth Burnside15U-3Sara Nichols
Fri 06/03/202205:30 PM312UB-1-8Jeff Farmer12UB-1-4Allen Diercks
Fri 06/03/202205:30 PM412UB-2-2Andrew Turner12UB-1-5James Conklin
Fri 06/03/202205:30 PM512UB-2-3Ron Smith12UB-1-2Matt Mulnik
Fri 06/03/202205:30 PM610UG-3-01Joe Lahart10UG-3-02Kassandra Todryk
Fri 06/03/202205:30 PM710UG-1-02Joel Carter10UG-1-06Donnie Goddard
Fri 06/03/202205:30 PM810UG-1-03Stacy Feldman10UG-1-05Peter Eko-Acquah
Fri 06/03/202205:30 PM2510UG-1-01Amanda DeSalvo10UG-5-01Andre de Souza
Fri 06/03/202205:30 PM2914UB-ANAJoshua Breitbach14UB-MTVRichard Lewis
Fri 06/03/202205:30 PM3114UB-1ASeth Hoffman14UB-4Randall Gass
Fri 06/03/202205:30 PM3314UB-3Ashley Murdock14UB-5Ryan McMahan
Fri 06/03/202206:50 PM212UB-6-1Nicole Aab12UB-1-6Ryan McDonald
Fri 06/03/202206:50 PM312UB-5-1Randall Gass12UB-1-1Jaclyn Hoke
Fri 06/03/202206:50 PM412UB-1-3Natasha Murdock12UB-1-7Katie Kascel
Fri 06/03/202206:50 PM512UB-5-2Jimmy Jensen12UB-MTV-1Richard Lewis
Fri 06/03/202206:50 PM610UG-1-07Jennifer Morris10UG-2-02Keli Onken
Fri 06/03/202206:50 PM810UG-4-01Jason Bielema10UG-6-01Janice Phillips
Fri 06/03/202206:50 PM2510UG-2-01Ron Smith10UG-1-04Jeremy Richert
Fri 06/03/202206:50 PM2914UG-VIN-01Henk Rook14UG-05-01Mary Stubblefield
Fri 06/03/202206:50 PM3114UG-MTV-01Joshua Ford14UG-03-01Joe Lahart
Fri 06/03/202206:50 PM3314UG-01-01Zack Hofmann14UG-02-02Leo Buzalsky
Sat 06/04/202208:00 AM312UG-01-9Wade Shelton12UG-VIN-2Danielle Phippen
Sat 06/04/202208:00 AM412UG-06-7Douglas Phillips12UG-ANA-1Phillip Embree
Sat 06/04/202208:00 AM610UB-1-04David DeLayo10UB-2-14Marcus Ramirez
Sat 06/04/202208:00 AM710UB-VIN-01Emily Sexton10UB-1-05David Howard
Sat 06/04/202208:00 AM810UB-1-03Joel Carter10UB-1-07Dale Maxedon
Sat 06/04/202208:00 AM2510UB-3-16Aaron Tank10UB-3-15Quinn Arnold
Sat 06/04/202208:00 AM2610UB-1-08Steven Meeker10UB-1-22David Hamm
Sat 06/04/202208:00 AM2710UB-1-13Kelsey Worcester10UB-1-11Aaron Schmidt
Sat 06/04/202208:00 AM2914UB-1Christa Kolbrak14UB-3Ashley Murdock
Sat 06/04/202208:00 AM3114UB-ANAJoshua Breitbach14UB-1BNatasha Murdock
Sat 06/04/202208:00 AM3314UB-2Ron Smith14UB-1ASeth Hoffman
Sat 06/04/202209:20 AM312UG-01-8Mohamed Ahmed12UG-04-4Kara Lorenzo
Sat 06/04/202209:20 AM412UG-01-10Kenneth Burnside12UG-04-3Jason Bielema
Sat 06/04/202209:20 AM512UG-02-6Jason Mueller12UG-02-5Elijah Abel
Sat 06/04/202209:20 AM610UB-1-12Michelle Schmitt10UB-6-10Timothy White
Sat 06/04/202209:20 AM710UB-1-21Nicholas Dean10UB-5-18Camron Tolley
Sat 06/04/202209:20 AM810UB-5-17Mary Stubblefield10UB-6-19Nathan Blomme
Sat 06/04/202209:20 AM2510UB-4-24Jacob Deaton10UB-1-06Nic Jaeger
Sat 06/04/202209:20 AM2610UB-1-02Nicole Aab10UB-1-09Mike Meholensky
Sat 06/04/202209:20 AM2710UB-1-23Sean Poston10UB-6-20Abby Kray
Sat 06/04/202209:20 AM2810UG-5-01Andre de Souza10UG-3-01Joe Lahart
Sat 06/04/202210:40 AM112UB-1-1Jaclyn Hoke12UB-2-3Ron Smith
Sat 06/04/202210:40 AM212UB-1-2Matt Mulnik12UB-5-1Randall Gass
Sat 06/04/202210:40 AM312UB-1-6Ryan McDonald12UB-1-3Natasha Murdock
Sat 06/04/202210:40 AM512UB-1-7Katie Kascel12UB-6-1Nicole Aab
Sat 06/04/202210:40 AM710UG-1-05Peter Eko-Acquah10UG-1-02Joel Carter
Sat 06/04/202210:40 AM810UG-1-06Donnie Goddard10UG-1-03Stacy Feldman
Sat 06/04/202210:40 AM2510UG-3-02Kassandra Todryk10UG-1-01Amanda DeSalvo
Sat 06/04/202210:40 AM2914UG-03-01Joe Lahart14UG-VIN-01Henk Rook
Sat 06/04/202210:40 AM3114UG-MTV-01Joshua Ford14UG-05-01Mary Stubblefield
Sat 06/04/202210:40 AM3314UG-02-01Elijah Abel14UG-02-02Leo Buzalsky
Sat 06/04/202212:00 PM112UB-2-1Matthew Strouse12UB-5-2Jimmy Jensen
Sat 06/04/202212:00 PM212UB-1-5James Conklin12UB-1-8Jeff Farmer
Sat 06/04/202212:00 PM312UB-MTV-1Richard Lewis12UB-2-2Andrew Turner
Sat 06/04/202212:00 PM610UG-1-04Jeremy Richert10UG-1-07Jennifer Morris
Sat 06/04/202212:00 PM710UG-6-01Janice Phillips10UG-VIN-01Payton Schirm
Sat 06/04/202212:00 PM810UG-1-08Matthew Vrba10UG-4-01Jason Bielema
Sat 06/04/202212:00 PM2510UG-2-02Keli Onken10UG-2-01Ron Smith
Sat 06/04/202201:20 PM312UG-VIN-2Danielle Phippen12UG-ANA-1Phillip Embree
Sat 06/04/202201:20 PM412UG-06-7Douglas Phillips12UG-01-9Wade Shelton
Sat 06/04/202201:20 PM610UB-1-04David DeLayo10UB-1-13Kelsey Worcester
Sat 06/04/202201:20 PM710UB-1-05David Howard10UB-1-07Dale Maxedon
Sat 06/04/202201:20 PM810UB-1-03Joel Carter10UB-VIN-01Emily Sexton
Sat 06/04/202201:20 PM2510UB-3-15Quinn Arnold10UB-1-22David Hamm
Sat 06/04/202201:20 PM2610UB-1-08Steven Meeker10UB-3-16Aaron Tank
Sat 06/04/202201:20 PM2710UB-1-11Aaron Schmidt10UB-2-14Marcus Ramirez
Sat 06/04/202201:20 PM2914UB-MTVRichard Lewis14UB-1Christa Kolbrak
Sat 06/04/202201:20 PM3114UB-4Randall Gass14UB-ANAJoshua Breitbach
Sat 06/04/202201:20 PM3314UB-5Ryan McMahan14UB-1ASeth Hoffman
Sat 06/04/202202:40 PM312UG-02-5Elijah Abel12UG-01-8Mohamed Ahmed
Sat 06/04/202202:40 PM412UG-04-3Jason Bielema12UG-02-6Jason Mueller
Sat 06/04/202202:40 PM512UG-04-4Kara Lorenzo12UG-01-10Kenneth Burnside
Sat 06/04/202202:40 PM610UB-1-12Michelle Schmitt10UB-1-23Sean Poston
Sat 06/04/202202:40 PM710UB-5-18Camron Tolley10UB-6-19Nathan Blomme
Sat 06/04/202202:40 PM810UB-5-17Mary Stubblefield10UB-1-21Nicholas Dean
Sat 06/04/202202:40 PM2510UB-1-06Nic Jaeger10UB-1-09Mike Meholensky
Sat 06/04/202202:40 PM2610UB-1-02Nicole Aab10UB-4-24Jacob Deaton
Sat 06/04/202202:40 PM2710UB-6-20Abby Kray10UB-6-10Timothy White
Sat 06/04/202204:00 PM112UB-2-3Ron Smith12UB-5-1Randall Gass
Sat 06/04/202204:00 PM212UB-1-2Matt Mulnik12UB-1-1Jaclyn Hoke
Sat 06/04/202204:00 PM312UB-1-3Natasha Murdock12UB-6-1Nicole Aab
Sat 06/04/202204:00 PM512UB-1-7Katie Kascel12UB-1-6Ryan McDonald
Sat 06/04/202204:00 PM610UG-5-01Andre de Souza10UG-3-02Kassandra Todryk
Sat 06/04/202204:00 PM710UG-1-02Joel Carter10UG-1-03Stacy Feldman
Sat 06/04/202204:00 PM810UG-1-06Donnie Goddard10UG-1-05Peter Eko-Acquah
Sat 06/04/202204:00 PM2914UG-03-01Joe Lahart14UG-02-01Elijah Abel
Sat 06/04/202204:00 PM3114UG-02-02Leo Buzalsky14UG-MTV-01Joshua Ford
Sat 06/04/202204:00 PM3314UG-05-01Mary Stubblefield14UG-01-01Zack Hofmann
Sat 06/04/202205:20 PM112UB-1-8Jeff Farmer12UB-2-1Matthew Strouse
Sat 06/04/202205:20 PM212UB-1-5James Conklin12UB-5-2Jimmy Jensen
Sat 06/04/202205:20 PM312UB-MTV-1Richard Lewis12UB-1-4Allen Diercks
Sat 06/04/202205:20 PM610UG-1-04Jeremy Richert10UG-2-02Keli Onken
Sat 06/04/202205:20 PM710UG-VIN-01Payton Schirm10UG-4-01Jason Bielema
Sat 06/04/202205:20 PM810UG-1-08Matthew Vrba10UG-6-01Janice Phillips
Sat 06/04/202205:20 PM2510UG-2-01Ron Smith10UG-1-07Jennifer Morris
Sat 06/04/202205:20 PM2610UG-1-01Amanda DeSalvo10UG-3-01Joe Lahart
Sat 06/04/202205:20 PM2915U-3Sara Nichols15U-1Chad Erickson
Sat 06/04/202206:40 PM2914UB-3Ashley Murdock14UB-MTVRichard Lewis
Sat 06/04/202206:40 PM3114UB-1BNatasha Murdock14UB-4Randall Gass
Sat 06/04/202206:40 PM3314UB-2Ron Smith14UB-5Ryan McMahan
   12UB Championship Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM21st ranked team in pool K,L,M,N with most points vs. 1st ranked team in pool K,L,M,N with second most points
   12UB 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM31st ranked team in pool K,L,M,N with third most points vs. 1st ranked team in pool K,L,M,N with fourth most points
   12UB 5th Place Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM42nd ranked team in pool K,L,M,N with most points vs. 2nd ranked team in pool K,L,M,N with second most points
   10UB Championship Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM610UB Subdivision A,B,C: 1st ranked team in pool A,B,C with most points vs. 1st ranked team in pool A,B,C with second most points
   10UB 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM710UB Subdivision A,B,C: 1st ranked team in pool A,B,C with third most points vs. 2nd ranked team in pool A,B,C with most points
   10UB Championship Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM810UB Subdivision D,E,F: 1st ranked team in pool D,E,F with most points vs. 1st ranked team in pool D,E,F with second most points
   10UB 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM2510UB Subdivision D,E,F: 1st ranked team in pool D,E,F with third most points vs. 2nd ranked team in pool D,E,F with most points
   14UB Championship Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM291st ranked team in pool R,S,T with most points vs. 1st ranked team in pool R,S,T with second most points
   14UB 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202203:30 PM311st ranked team in pool R,S,T with third most points vs. 2nd ranked team in pool R,S,T with most points
   12UG Championship Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM21st ranked team in pool O,P,Q with most points vs. 1st ranked team in pool O,P,Q with second most points
   12UG 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM31st ranked team in pool O,P,Q with third most points vs. 2nd ranked team in pool O,P,Q with most points
   12UG 5th Place Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM42nd ranked team in pool O,P,Q with second most points vs. 2nd ranked team in pool O,P,Q with third most points
   10UG Championship Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM61st ranked team in pool G,H,I,J with most points vs. 1st ranked team in pool G,H,I,J with second most points
   10UG 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM71st ranked team in pool G,H,I,J with third most points vs. 1st ranked team in pool G,H,I,J with fourth most points
   10UG 5th Place Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM82nd ranked team in pool G,H,I,J with most points vs. 2nd ranked team in pool G,H,I,J with second most points
   14UG Championship Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM291st ranked team in pool U,V with most points vs. 1st ranked team in pool U,V with second most points
   14UG 3rd Place Finals:
Sun 06/05/202205:20 PM312nd ranked team in pool U,V with most points vs. 2nd ranked team in pool U,V with second most points
Sun 06/05/202205:20 PM3315U-2Kenneth Burnside15U-1Chad Erickson
Team listed first ('Home Team') wears Jersey colorgreen jersey and Jersey colorgreen socks.
Other team ('Away Team') wears Jersey colorblue jersey and Jersey colorblack socks.